Enerģija. Visums. ES ESMU. Manifestēšana. Meditācija. Vizualizēt. Avots.
Tie ir tikai daži vārdi, kas man bija pazīstami New Age jeb New Thought (Jaunā laikmeta jeb Jaunās domas) pasaules uzskatā. Tiem ir atšķirīga nozīme kristīgajā pasaulē un vidusmēra cilvēkam. Sandra Tannere (Sandra Tanner), pazīstama bijusī mormone, reiz teica: “Ja jūs [kā kristietis] atskārstat, ka piekrītat mormonim, tad kāds nav definējis savus jēdzienus”. Tas attiecas ne tikai uz mormonismu. Lai gan cilvēki lieto vienus un tos pašus vārdus, mums ir jāsaprot to definīcijas, ko viņi ar tiem saprot, lai saprastu, kad tie atšķiras no bibliskas kristietības. Mums ir jānošķir uzskati, kam katrs tic.
Es mēģināšu uzskaitīt piecus, manuprāt, svarīgākos New Age terminus, kas ir jāprecizē. Es definēšu, ko šie vārdi nozīmē New Age kustībā un ko tie nozīmē kristietībā. Šī nav izsmeļoša definīcija, bet gan vispārēja izpratne par katru vārdu. Tā kā New Age ir tāda kā “salātu bāra” uzskatu sistēma, daudzi cilvēki, kas sevi uzskata par “garīgiem”, katru no šiem terminiem var definēt nedaudz atšķirīgi.
1. Enerģija
New Age pasaules uzskatā enerģija var nozīmēt neredzamu spēku vai spēku, kas var mainīt un ietekmēt lietas. Es to uzskatu par sava veida “maģiju”. Mūs visus ir veidojusi enerģija un varam ar tās palīdzību manipulēt ar savām domām, vārdiem un jūtām. Tas ir visaptverošs spēks Visumā, kas ļauj mums manipulēt ar apkārtējo vidi un realitāti. Dažkārt cilvēki, tiecoties pēc jaukta garīguma, maldīgi uzskata, ka tas ir “Svētais Gars”, ka Dievs patiesībā ir Visuma enerģija.
Kristietībā, kad kāds saka “labas vibrācijas” vai “slikta enerģija”, tas nav viens un tas pats. Viņi mēģina izteikt sava veida sliktas vai labas sajūtas. Dažreiz cilvēki nevainīgi lieto šos vārdus, lai novērtētu savas sajūtas kādā vietā vai kompānijā. Zinātniski runājot, protams, tā ir vispārējā enerģija, ko mūsu ķermenis dod mums, lai mēs varētu kustēties. Bibliskajā kristietībā mēs saprotam, ka pastāv garīgā sfēra. Domām un sajūtām ir nozīme Dieva darbībā, taču tās nav patiesības pamatā. Kā kristiešiem mums ir Bībele un Svētā Gara vadība, bet būtiska atšķirība ir tā, ka mēs atzīstam Dieva suverenitāti pār mums pašiem.
2. Visums jeb Avots
New Age pasaules uzskatā Visums un Avots (ar lielo “v” un “a”) ir populāri vārdi, kas apzīmē panteistiska tipa “Dievu”: viss ir Dievs, un Dievs ir viss. Viss ir Viens, un viss ir vienots. To var uzskatīt par “to”, bezpersonisku spēku, iespējams, par apzinātas “mīlestības” formu, kas darbina kosmosu, un tas piepilda mūsu vēlmes un vada mūs. Tas ir tas, no kurienes mēs saņemam savas atbildes.
Kristietībā šīs definīcijas tiek lietotas diezgan burtiski. Visums ir Dieva radīts. Dievs nav vienāds ar Visumu. Viņš tur Visumu savās rokās. Dievs ir personisks. Viņam ir jūtas, un Viņš ir mūsu Radītājs. Viņš nav mūsu džins, kas izpilda vēlmes. Viņš nav mums pakļāvīgs.
Visums ir Dieva radīts. Dievs nav vienāds ar Visumu.
3. ES ESMU
New Age pasaules uzskatā šis ir ļoti nozīmīgs apliecinājuma (jeb afirmācijas) vārds. ES ESMU ir radošs spēks jūsu dzīvē. Jūs to sakāt, ticat tam, izrunājat to Visumā, un tā tam jānotiek. Tāpat kā kristietībā, arī New Age pasaules uzskatā ES ESMU ir cits Dieva vārds. Tomēr tā nozīme ir pārsteidzoši atšķirīga. Šis vārds tiek izmantots, lai skartu mūsu personīgo dievišķību un spētu pateikt Visumam to, kas mums no tā nepieciešams. ES ESMU (jeb jūtos) labi. ES ESMU bagāts. ES ESMU pilnīgs utt. – tie visi ir piemēri tam, ko es mēdzu teikt, lai tas tā notiktu. Citiem vārdiem sakot, Jēzus apliecināja savu dievišķību, kad teica, ka Viņš ir ES ESMU. Mēs visi varam apliecināt šo dievišķību tāpat kā Viņš, jo Viņš ir “Ceļa rādītājs”. Par šo mācību īpaši skaļi runāja populārais Jaunās domas skolotājs Veins Daiers (Wayne Dyer). Viņš saka:
“Vārdi ES ESMU ir jūsu svētā identifikācija kā Dievam – jūsu augstākajam Es. Uzmanies, kā tu lieto šo jēdzienu, jo, sakot pēc ES ESMU jebko, kas neatbilst Dievam, patiesībā tu lieto Kunga vārdu nelietīgi!… ES ESMU Dievs nav zaimošana. Tā ir tava identitāte!”
Diezgan briesmīgi, vai ne?
ES ESMU kristietībā ir tik atšķirīgs! Tas ir Jēzus ekskluzīvs apgalvojums par to, ka Viņš ir Dievs, vienīgais un patiesais. Vecajā Derībā Dievs apgalvoja, ka ir ES ESMU. Tas bija Lielais ES ESMU, liecība par Jahves, Visvarenā Dieva, identitāti. Manuprāt, neviens cits vārds labāk par “ES ESMU” neapraksta Dieva īpašības.
Viņš ir pilnības pilnība, un Viņš ir viss, kas mums vajadzīgs.
4. Manifestēt jeb vizualizēt
Šie vārdi New Age pasaules uzskatā tiek bieži lietoti kopā. Ko jūs domājat un jūtat, tas izpaužas jūsu realitātē. New Age mācība par pievilkšanās likumu saka, ka “līdzīgais piesaista līdzīgo”, iespējams, ir viens no lielākajiem šīs prakses piemēriem. Ja jūs to vizualizējat (lai arī kas “tas” būtu – labs vai slikts) un sūtiet enerģiju Visumā, tad tas atspoguļosies un izpaudīsies jūsu pasaulē. Tāpēc pozitīva domāšana un rīcība ir ārkārtīgi svarīga, lai jūsu dzīvē izpaustos tāds iznākums, kādu vēlaties. Bērnībā man teica, ka vizualizēšana ir sava veida “lūgšana” Visumam.
Kristietībā kopumā tas nav nekas slikts, ja dzīvē domājam uz priekšu un domās iztēlojamies vēlamo iznākumu savā dzīvē. Daudzi cilvēki to dara bez metafiziskiem nodomiem. Taču būtiskākā atšķirība ir tā, ka mēs paši neesam suverēni. Mēs esam Tēva gribas pakļautībā. “Tavs prāts lai notiek”,– to dažiem cilvēkiem ir grūti pieņemt. Tas nozīmē brīvprātīgi atteikties no kontroles. Kristietībā viss, kas mums ir, nav tāpēc, ka mēs to manifestējām, vizualizējām vai piesaistījām sev. Dievs ir tas, kurš galu galā kontrolē visu.
5. Meditācija
New Age pasaules uzskatā meditācija ir meditatīvs stāvoklis, kas saistīts ar mūsu enerģijām, čakrām, vienotību ar Visumu, vizualizēšanu utt. Tas ir mentāls stāvoklis, kas vērsts uz iekšējā miera un sava veida apgaismības atrašanu. Daudzi cilvēki meditē cerībā uz vīziju, tikšanos ar savu garīgo gidu, iekšējā miera izsaukšanu vai garīgo atmodu.
Kristietībā šis vārds nozīmē pavisam ko citu. Ticiet vai nē, bet meditācija pati par sevi nemaz nav nebibliska. Atšķirību rada tas, par ko mēs meditējam. Daudzās Bībeles rakstu vietās ir norādīts uz to, ka meditēt vajadzētu tikai par Dieva Vārdu un par Viņu pašu. Piemērs tam, iespējams, ir Svēto Rakstu iegaumēšana un koncentrēšanās uz Dieva gribu, kas atklāta Viņa Vārdā, attiecībā uz kādu konkrētu ceļu, pa kuru mums vajadzētu iet dzīvē. Mēs koncentrējamies uz Dievu un Viņa gribu.
Vai kāds šeit pamana kādu kopīgu tēmu? New Age pasaules uzskatā viss ir vērsts uz mums un mūsu gribu.
Kristietībā viss ir par Dievu un Viņa gribu.
Melisa Dohertija (crossexamined.org)