Ziemeļu puslodē vasara rit pilnā sparā, un, ja vēl neesi ar ģimeni devies uz zoodārzu, iespējams, šis piedzīvojums ir tepat aiz stūra.
Zooloģiskais dārzs kristietim ir brīnišķīga iespēja – gan personiskai pielūgsmei, gan pasaules uzskatu veidošanai. Šeit apkopoti centieni palīdzēt kristiešiem, kuriem vajadzētu būt labākajiem no visiem zoodārza apmeklētājiem, vasarā maksimāli izmantot savu pieredzi.
1) Sagatavojies laicīgi
Iepriekšējā dienā vai rītā, iespējams, tu vēlēsies pārlasīt 1.Mozus grāmatas 1. un 2.nodaļu, 8.Psalmu vai citus Bībeles tekstus, kas piemin dzīvniekus (piemēram, Jesajas 11:6-9, Jēkaba 3:7 vai Ījaba 38-41). Lūdz Dievu, lai Dievs padarītu zoodārza apmeklējumu par bagātu, garīgu pieredzi, jo tev ir iespēja novērot tuvplānā Dieva radības, kuras parasti nesanāk redzēt.
Vecāki pirms došanās ceļā var apsvērt ideju sapulcināt savu saimi uz īsu Bībeles lasījumu, komentāriem par to un lūgšanu laiku. Jau sākotnēji radi nostāju, ka zoodārza apmeklējums var būt īpaša garīga pieredze bērniem, mācoties un pielūdzot Debesu Tēvu, kas radījis dzīvniekus.
Zoodārza apmeklējums var būt īpaša garīga pieredze bērniem, mācoties un pielūdzot Debesu Tēvu, kas radījis dzīvniekus.
Ja iespējams pārbaudi zooloģiskā dārza mājaslapu jau nedēļu pirms. Lielākajai daļai zoodārzu būs kaut kas (piemēram, dzīvnieku barošana), kas palīdzēs izplānot dienu, un karte, kas dos ieskatu zoodārza plānojumā.
2) Esi pārsteigts par dzīvniekiem
Lūk, kur mēs vienkārši metamies iekšā un izbaudām labāko no tā, ko zooloģiskais dārzs piedāvā! Pakavējies un izlasi aprakstus. Ieturi pauzi. Vēro. Priecājieties par sīkumiem un apspriediet, kā Dievs ir aprīkojis dažādas sugas to dažādajiem apstākļiem un videi. Centies pamanīt katra dzīvnieka īpatnības un apdomā, ko šis konkrētais radījums saka par Dievu. Debesis pasludina Dieva slavu (Psalms 19:1) — un tāpat dara viņa zvēri, ja vien mums ir acis, ar ko redzēt.
Salīdzini savu necilo izmēru ar ziloni vai nīlzirgu, vai stalto žirafi. Apskati lāča vai gorillas atklāto spēku un veiklību. Iedomājies, kā savvaļā būtu sastapt lauvu, “varenāko starp zvēriem” (Sakāmvārdi 30:30), un pasakies Dievam par labām sētām! Pasmaidi par strausa dīvainumu un pingvīna rotaļīgumu. Uzlūko degunradzi. Ļauj haizivij, aligatoram un krokodilam atmodināt tevi. Pasmejies ar hiēnu un muļķīgo pērtiķi. Centies noķert tīģera acu skatienu.
3) Esi pazemīgs par to, ka esi cilvēks
Lai cik apbrīnojami būtu dzīvnieki, neļauj šai svarīgajai zoodārza mācībai likt tev un tavējiem palikt nepamanītiem: cilvēki ir patiešām iespaidīgas būtnes. Svini to kopā ar 8.Psalmu:
“Kad es redzu Tavas debesis, Tavu roku darbu, mēnesi un zvaigznes, ko Tu esi radījis,- kas gan ir cilvēks, ka Tu viņu piemini, un cilvēka bērns, ka Tu viņu uzlūko? Tikai mazliet Tu viņu esi šķīris no Dieva, ar godību un varenību Tu viņu esi pušķojis, esi to darījis par valdnieku pār Saviem radījumiem, visu Tu esi nolicis pie viņa kājām: avis un vēršus visnotaļ, arī lauku zvērus, putnus zem debesīm un zivis jūrā, un dzīvību, kas jūras dzelmju tekas izlodā.” (Psalmi 8:4-9)
Zoodārzs ir dzīva Jēkaba vēstules 3:7 liecība: “Jo katras sugas zvēru un putnu, rāpuļu un jūras dzīvnieku dabu savalda un ir savaldījusi cilvēka daba.” Tā ir zoodārza mācība, kuras mums pārāk bieži pietrūkst. Vēl iespaidīgāk par vaļiem, kas savā starpā sazinās, ir tas, ka kāds zoodārza uzraugs mums to nupat paziņoja ar lielāku lakoniskumu un skaidrību, nekā jebkurš dzīvnieks jebkad spētu.
Veins Grudems vērš uzmanību uz šo salīdzinošo brīnumu Sistemātiskās teoloģijas nodaļā “Cilvēka radīšana”. Jā, dzīvnieki ir “labi” (1.Mozus 1:21, 25), bet tikai līdz ar cilvēku radīšanu Dievs saka: “Ļoti labi” (1.Mozus 1:31).
“No visām Dieva radītajām būtnēm tikai viena būtne, cilvēks, ir radīta “pēc Dieva līdzības”. Neviens dzīvnieks nekad neiestāsies stundu ilgās aizlūgšanās par radinieka vai drauga glābšanu. Pat attīstot fiziskās un tehniskās prasmes, mēs daudz atšķiramies no dzīvniekiem: bebri joprojām būvē tāda paša veida dambjus, kādus viņi ir cēluši tūkstoš paaudžu garumā, putni joprojām būvē tāda paša veida ligzdas, bet bites joprojām būvē tāda paša veida stropus. Taču mēs turpinām attīstīt lielākas prasmes un sarežģītību tehnoloģijās, lauksaimniecībā, zinātnē un gandrīz visās darbības jomās. Mūsu līdzība Dievam ir vērojama arī cilvēku daiļradē – tādās jomās kā māksla, mūzika un literatūra, kā arī zinātniskajos un tehnoloģiskajos izgudrojumos. Emociju jomā mūsu līdzība Dievam tiek saskatīta lielā atšķirību pakāpē un emociju sarežģītībā. Protams, dzīvnieki arī izrāda kādas emocijas. Taču emociju sarežģītībā, ko piedzīvojam, mēs esam daudz citādāki nekā pārējā radība.”
Kristietim zoodārza apmeklējums nav tikai iespēja uzzināt kaut ko par dzīvniekiem, bet iegūt perspektīvu arī par cilvēka iespaidīgumu.
Kristietim zoodārza apmeklējums nav tikai iespēja uzzināt kaut ko par dzīvniekiem, bet iegūt perspektīvu arī par cilvēka iespaidīgumu. Un visvairāk tā ir iespēja uzzināt par pašu Radītāju.
4) Apbrīno Radītāju
Vēl iespaidīgāka par zvēriem ir cilvēce – un vēl iespaidīgāks par cilvēci ir Dievs. Kristieša apbrīna pēc labi pavadītas dienas zoodārzā iet pa šo taciņu: no dzīvniekiem, pie cilvēka, pie paša Radītāja.
Viņš savilka svītras tīģerim un plankumus leopardam. Viņš ir nesalīdzināmi “lielāks” par ziloni, “mazāks” par vismazāko būtni un apbrīnojami niknāks par izcilāko lauvu. Krauklim, kalnu kazai, meža ēzelim, meža vērsim, strausam, zirgam, vanagam, ērglim, nīlzirgam un leviatānam – visiem ir ko teikt par sava radītāja nesalīdzināmo varenību Ījaba grāmatas 38. – 41.nodaļā. Un viņš ne tikai ir to visu Radītājs, bet arī savā Dēlā ir pazemojies, lai savu dievišķību papildinātu ar cilvēcību un kļūtu par mūsu Izpircēju.
Kad kristieši apbrīno Radītāju, mēs domājam ne tikai Dievu, kas visu radīja, bet arī Dievu-cilvēku, kas radīšanā bija viņa priecīgais līdzdalībnieks (Jāņa 1:3; Ebrejiem 1:2), kas tagad uztur Visumu (Kolosiešiem 3:17; Ebrejiem 1:3), kas ir paveicis izpirkšanas izšķirošo darbu (Kolosiešiem 2:13-15; Ebrejiem 1:3; Jāņa 19:30) un kas rada jaunu, prātam neaptveramāku pasauli.
Ja pat eņģeļi “kāro ieskatīties” šādā pestīšanā (1. Pētera 1:12), tad cik daudz vairāk to vēlētos dzīvnieki?
5) Apsver gaidāmo jauno radību
Lai cik iespaidīga būtu Dieva pirmā radība, tas viss, ko mūsu Izpircējs radīs laiku beigās, būs vēl labāks. Pagaidām radītā pasaule un tās radījumi, lai arī cik iespaidīgi tie nebūtu, paliek zem lāsta mūsu sacelšanās pret Dievu dēļ (1. Mozus 3:14-19). Ja mēs tagad brīnāmies par Dieva radīto pasauli, cik daudz vairāk mēs stāvēsim bijībā gaidāmajā jaunajā zemē.
Lai cik iespaidīga būtu Dieva pirmā radība, tas viss, ko mūsu Izpircējs radīs laiku beigās, būs vēl labāks.
Dzīvnieki tur, šķiet, būs, un viss būs vēl krāšņāks par nesaudzīgo un skarbo dabu šeit uz zemes.
“Tad vilks mājos pie jēra un pantera apgulsies pie kazlēna; teļš un jauns lauva, un trekni lopi būs kopā, un mazs zēns tos ganīs. Govs un lāču māte ganīsies kopā, un viņu bērni gulēs kopā, un lauva ēdīs salmus kā vērsis. Zīdainis bērns rotaļāsies pie odzes alas, un nupat no krūts atšķirts bērns izstieps savu roku pēc odzes spīdošām acīm.” (Jesajas 11:6-8)
Dievs dzīvniekus neradīja tikai tāpēc, lai tos vienkārši noslaucītu no zemes virsmas, bet izrotātu savu mūžīgo slavu un kalpotu cilvēces mūžīgajam priekam. Lai arī Bībele nesola, ka visi suņi dosies debesīs vai ka tur būs tavs mīļākais mājdzīvnieks, mēs varam rēķināties ar to, ka dzīve debesīs būs izcili labāka pat par vislabāko dienu zoodārzā.
Deivids Matiss (desiringGod.org)