Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Desmit jautājumi Jaunajā gadā

Pat tiem, kuri ir uzticīgi Dievam, reizēm ir nepieciešams apstāties un padomāt par savas dzīves virzienu. Ir tik viegli ielēkt no vienas saspringtas nedēļas nākamajā, neapstājoties, lai pārdomātu, kurp mēs ejam un kurp mums vajadzētu iet.

Reiz, kad Dieva tauta bija kļuvusi vieglprātīga savās attiecībās ar Viņu, Tas Kungs caur pravieti Hagaju viņus norāja: “Lūkojieties, kā jums līdz šim ir klājies jūsu ceļos!” (Hagaja 1:5). Un tad viņi sāka pārdomāt, kurp doties. Viņš mudināja viņus pārdomāt dažas lietas, kas ar viņiem notiek, un izvērtēt savu paviršo garīgumu, ņemot vērā to, ko Dievs viņiem bija teicis.

Desmit jautājumi mums

Jaunā gada sākums ir ideāls laiks, lai apstātos, paceltu acis uz augšu un saprastu savu orientieri. Lielisks laiks, lai mēs “palūkotos, kā mums ir līdz šim klājies mūsu ceļos”. Šim nolūkam šeit ir daži jautājumi, kurus pārdomāt Dieva klātbūtnē un ar lūgšanām.

1. Ko tu šogad vari darīt, lai pieaugtu priekā par Dievu?

Mūsu prieks par Dievu pirmām kārtām nāk caur žēlastības līdzekļiem, ko Viņš mums ir devis. Viņš ir apsolījis mūs svētīt vistiešākajā veidā un konsekventi caur tādiem līdzekļiem kā Viņa Vārds, lūgšana un draudze. Viens no konkrētiem ieteikumiem, ko es vēlētos piedāvāt, būtu līdztekus ikdienas lasīšanai iekļaut meditāciju (pārdomas) par kādu Svēto Rakstu vietu. Labāk ir lasīt mazāk, ja nepieciešams, bet pārdomu rezultātā kaut ko atcerēties, nekā lasīt vairāk un neatcerēties neko.

2. Kādu neiespējamu lūgšanu tu varētu lūgt?

Svētajos Rakstos ir vairāk nekā ducis “bet Dievs” izteikumu, piemēram, Vēstulē romiešiem 5:8 lasām: “Bet Dievs Savu mīlestību uz mums pierāda ar to, ka Kristus par mums miris, kad vēl bijām grēcinieki.” Situācijas, kas cilvēciski bija neiespējamas, tika pārveidotas ar “bet Dievs” (Efeziešiem 2:1-7). Kādu “bet Dievs” lūgšanu tu varētu lūgt nākamajā gadā?

3. Kāda ir vissvarīgākā lieta, ko tu varētu darīt, lai uzlabotu savu ģimenes dzīvi?

Ja jūsu ģimene vēl nepraktizē ģimenes svētbrīžus, tas ir labākais ieteikums, ko es varētu sniegt. Tikai desmit minūtes dienā, vienkārši lasot Bībeli, lūdzot un kopā dziedot – pasākums, kam nav vajadzīga nekāda sagatavošanās – tas ir viss, kas ir nepieciešams. Dona Vitnija nelielā grāmatiņa “Ģimenes svētbrīži” var pastāstīt tev vairāk.

Ģimenes svētbrīžiDonalds S. Vitnijns

Ja vēl neesi uzsācis ģimenes svētbrīžus, nezaudē vairs nevienu dienu! Šī pārliecinošā un praktiskā grāmata var palīdzēt tev vienkāršā veidā uzsākt vienkāršus ģimenes svētbrīžus. Tas var izmainīt tavu ģimeni uz visiem laikiem.

4. Kurā garīgajā disciplīnā tu vēlies progresēt?

Vai tā būtu personīgā garīgā disciplīna, ko praktizē vienatnē, vai kolektīva garīgā disciplīna, ko praktizē kopā ar citiem ticīgajiem? Kad būsi izlēmis, nosaki nākamo soli, kas tev ir jādara un kad to sāksi darīt!

5. Kas tavā dzīvē visvairāk izšķērdē laiku un kā tu vari to atgūt?

Sociālie mediji? TV? Videospēles? Sports? Hobiji? Jebkurš no tiem (vai kaut kas cits) var viegli aizņemt pārāk daudz mūsu sirds un laika. Vai tev ir jāatgriežas no grēka? Iespējams, ka centieni apstāties paši par sevi nav atbilde. Aktīva aizvietošana ar kaut ko labāku palīdz mums pēc iespējas labāk “izmantot laiku, jo šīs dienas ir ļaunas” (Efeziešiem 5:16).

6. Kāds būtu jauns veids, kā tu varētu stiprināt savu draudzi?

Lai gan mēs bieži uzsveram, ka atsevišķi ticīgie ir Kristus miesa (1. Korintiešiem 6:15), patiesībā Jaunajā Derībā septiņas reizes ir teikts, ka draudze ir Kristus miesa (Efeziešiem 5:23). Mēs nedrīkstam pieļaut, ka mūsu biežais uzsvars uz mūsu personīgajām attiecībām ar Kristu mazina mūsu kalpošanas Jēzum caur Viņa miesu nozīmi. Kā jūsu draudze šogad ar tavu iesaistīšanos var kļūt stiprāka? Kalpojot? Dodot? Lūdzot?

7. Par kuru cilvēku glābšanu tu šogad lūgsi dedzīgāk?

Bieži un dedzīgi lūdzot par kāda cilvēka glābšanu, mēs kļūstam jutīgāki pret iespējām dalīties ar viņu evaņģēlijā. Vai tu vari apņemties šajā jaunajā gadā katru dienu lūgt par vismaz viena cilvēka glābšanu?

8. Kāds ir vissvarīgākais veids, kā ar Dieva žēlastību tu centīsies padarīt šo gadu atšķirīgu no iepriekšējā?

Protams, Dieva suverenitāte valda pār visām lietām, tomēr saskaņā ar Viņa suverenitāti Viņš dod mums zināmu atbildību par daudzām dzīves jomām. Kurā no šīm jomām tu visvairāk vēlētos redzēt izmaiņas salīdzinājumā ar pagājušo gadu? Iespējams, tu atklāsi, ka tava atbilde uz šo jautājumu ir atrodama kādā no iepriekš minētajām atbildēm. Uz kuru no tām Svētais Gars tevi aicina vissteidzamāk?

9. Ko tu varētu darīt, lai uzlabotu savu lūgšanu dzīvi šogad?

Daudziem tā varētu būt tik vienkārša lieta, kā noteikt laiku, kas paredzēta tikai lūgšanai, nevis lūgt tikai “pa ceļam”. Citiem tā varētu būt apņemšanās savās lūgšanās sākt lietot Bībelē izteiktās lūgšanas.

10. Ko tu vari šogad ieplānot tādu, kas būs bijis vissvarīgākais pēc desmit gadiem? Mūžībā?

Īstermiņa plāni mēdz pārņemt mūsu domas. Aizņemtība un nogurums bieži vien ierobežo mūsu redzesloku, liekot vienkārši censties tikt galā ar šodienu. Taču neļauj steidzamības tirānijai novērst tavu uzmanību no kaut kā, ko tu atstāj novārtā un kam būtu milzīga ilgtermiņa ietekme uz tavu dvēseli, ģimeni vai draudzi.

Pārdomā savu jauno gadu!

Daudzu šo jautājumu vērtība nav to dziļumā, bet gan vienkāršā faktā, ka tie pievērš uzmanību kādai problēmai vai saistībām. Piemēram, tikai izvirzot mērķi šogad iedrošināt vienu konkrētu cilvēku, ir lielāka iespēja, ka tu atcerēsies iedrošināt šo cilvēku, nekā tad, ja tu šo mērķi nebūtu izvirzījis.

Ja šie jautājumi un atbildes tev šķitīs noderīgi, saglabā tos kādā vietā – telefonā, datorā, kalendārā vai citur, kur ievieto atgādinājumus, – kur tu tos varētu bieži pārskatīt.

Es ceru, ka šis raksts palīdzēs tev “lūkoties uz saviem ceļiem”, sastādīt plānus, izvirzīt mērķus un dzīvot šajā jaunajā gadā ar biblisku centību, atceroties principu, ka “Cītīga cilvēka nodomi piepildīti sagādā pārpilnību” (Salamana pamācības 21:5). Bet visās lietās atcerēsimies arī savu atkarību no mūsu Kunga, kurš teica: “bez Manis jūs nenieka nespējat darīt” (Jāņa evanģēlijs 15:5).

Dons Vitnijs (desiringGod.org)

0