Man tikko palika deviņpadsmit, un es nekad neesmu bijusi uz randiņu.
Nopietni! Ne kafejnīca, ne vakariņas, ne kino, ne individuāla tikšanās – nekad. Tas nav tāpēc, ka man nepatiktu puiši. Vai tāpēc, ka es nekad negribētu precēties. Gribu gan! Tas ir tāpēc, ka draudzēšos tad, kad būšu gatava precēties, un es apzinos, ka tas laiks vēl nav pienācis.
Domāju, ka pēc dažiem gadiem būšu tam gatava, un mani aizrauj doma par mērķtiecīgām attiecībām, kuras balstās evaņģēlijā. Tāpēc tagad cenšos izmantot šo laiku, lai izkoptu pareizu sirdi. Es gribu darīt visu, lai izvairītos no sirdssāpēm, rūgtām sekām un naivām kļūdām.
Domājot par draudzēšanos pareizo iemeslu dēļ, pareizajā laikā un Dieva godam, esmu pierakstījusi piecus jautājumus, kurus uzdot sev, pirms sāku ar kādu tikties, – piecus rādītājus, kas liecina par to, ka esmu gatava (vai negatava) veidot attiecības.
1. Vai vēlos draudzēties, lai gūtu atzinību?
Draudzēšanās pēc būtības ir otra atzīšana par vērtīgu. Lūk – kāds, kurš ir dzīvs, elpojošs, šokolādes un ziedus sniedzošs pierādījums tam, ka tu – jā tu! – esi interesanta un pievilcīga. Un būsim godīgi – tas ir patiešām glaimojoši. Taču, ja attiecībās tu meklē atzinību, tas norāda uz dvēseli postošu elkdievību.
Draugs vai draudzene tevi nepiepilda, lai cik ļoti pasaules kultūra censtos tevi pārliecināt par pretējo. Draudzēšanās – tāpat kā ēdiens, sekss, televīzija vai nauda – nenodrošina (vai nerada) galīgo mieru, laimi un apmierinājumu. Tajā nevar atrast savu identitāti. Ja tu seko Kristum, identitāte vispirms, beidzot un pilnībā ir Viņā.
Pirms tu apsver iesaistīšanos romantiskās attiecībās, vai esi pārliecināts par savu identitāti kā Dieva bērns? Ja tu par to šaubies, tad nav īstais laiks, lai kārdinātu savu sirdi elkdievības virzienā. Pagaidi ar randiņiem, līdz vari droši apgalvot, ka būtiskākā ir tava Kristū atrastā vērtība.
2. Vai gribu draudzēties apkārtējo spiediena dēļ?
Jauniešu spiediens doties randiņos ir neuzkrītošs, un tomēr spēcīgs. Mūsu kultūras skatījums ir radījis nospiedošu pieņēmumu, ka pusaudžiem jābūt tuvām, laiku aizpildošām attiecībām. To mēs sastopam seriālos un skolās, reklāmās un žurnālos, viedtālruņos un arī mājās – tēma, kas iespiežas mūsu prātos: lai sabiedrībā tevi pieņemtu, ir jābūt ar kādu kopā.
Ja citu ekspektācijas tevi vilina kaut ko darīt, neļaujies tam, jo īpaši attiecību jomā. Citu cilvēku vēlmes un viedokļi varētu būt pats sliktākais iemesls, lai ar kādu dotos uz randiņu. Romantika ir riskanta un nopietna padarīšana, un tajā nekad nevajadzētu iesaistīties spiediena dēļ.
Kā pusaudžiem, kas seko Kristum, mums nevajadzētu gribēt pielāgoties vai piekāpties kultūras attiecību standartam. Mums jādzenas pēc kā labāka. Augstāka. Jābūt atšķirīgiem. Un kas gan ir atšķirīgāks par to, kā ar prieku nebūt romantiskās attiecībās pusaudža vecumā? Pagaidi ar draudzēšanos, līdz esi emocionāli, fiziski, garīgi un arī ticībā nobriedis, lai uzsāktu romantiskas attiecības.
3. Vai satikšos citiem klāt esot?
Draudzēšanās kinofilmās mēdz būt attēlota šādi: pāris satiekas, uzreiz rodas intensīvas pievilkšanās dzirksteles. Tāpēc viņi kaut kur dodas kopā, tikai divatā, lai iepazītu viens otru. Tad viņi turpina tikties divatā, līdz beidzot kādā lielā un dramatiskā attiecību brīdī viņi iepazīstina viens otru ar saviem vecākiem. Mums tiek stāstīts, ka tas ir normāli. Mēs satiekamies, draudzējamies un tad iesaistām savus tuvākos.
Cik emocionāli neveselīga aina! Kur atbildība? Kur padomdevēji? Kur ārējā aizsardzība no naivām sirdssāpēm? Kur ir draudze, kas var nākt līdzās pārim ar garīgu briedumu, ieskatu un objektīvu padomu? To visu ir iznīcinājusi ērtību un ātruma kultūra. Esam mācīti vēlēties visus ieguvumus, priekus, balvas – bez ieguldījuma.
Taču šāda veida bezrūpīga, pašpietiekama attiecību veidošana ir pretrunā ar Svēto Rakstu nodomu. Salīdzināsim to ar Pāvila skaidrajiem vārdiem Timotejam: “Bēdz no jaunekļa iekārībām un dzenies pēc taisnības, ticības, mīlestības, miera ar tiem, kas piesauc To Kungu ar skaidru sirdi.” (2. Timotejam 2:22). Pāvila padoms jauniešiem: bēgt no slepenas romantikas un izdzīvot šķīstību draudzes kontekstā. Pagaidi ar randiņiem, līdz esi gatavs būt atbildīgs citu priekšā, un viņi – gatavi turēt tevi atbildīgu.
4. Vai gribu draudzēties ar īstermiņa nodomiem?
Daudzi pusaudži vēlas kādu dienu apprecēties. Es, bez šaubām, tai skaitā. Taču pārāk daudzi nevēlas atlikt došanos uz randiņiem līdz laikam, kad būs gatavi laulībai. Tie aizdomīgi prāto – kas gan ir tik bīstams draudzēties tikai, lai forši pavadītu laiku? Kā tas var būt kaut kas tik slikts, ja gandrīz katrs pusaudzis, ko pazīstu, to ir darījis?
Galvenā īstermiņa randiņu problēma (un bīstamība) ir daudz lielāka un nopietnāka, nekā iedomājamies. Šādas attiecības izkropļo un noniecina svētīgi skaisto, Dieva doto redzējumu par attiecībām.
Dieva Vārdā mīlestība, intimitāte un laulība ir cieši saistītas. Flirtēšana un īstermiņa attiecības ir pretrunā tam. Tādēļ dievbijīgām attiecībām apzināti jāvirzās uz laulību. Mūsu sirdis nav radītas, lai liktu uz spēles ātru un nejaušu tuvību, un sekas to apstiprina. Pagaidi ar draudzēšanos, līdz tavs mērķis attiecībām ir laulība.
5. Vai plānoju veidot attiecības, pakļaujoties Dievam?
Atceros, ka tad, kad man bija sešpadsmit gadu, manā sirdī bija vientulība. Redzēju vienaudžus, kas draudzējās, un domāju: “Es vēlos, lai arī mani kāds tā novērtē.” Tomēr iemesli, kāpēc vēlējos iet randiņos, bija ārkārtīgi savtīgi. Tajos bija vēlme pēc apmierinājuma, nozīmīguma un pašslavas.
Attiecības tad nebūtu pakļautas Dievam. Tā būtu bijusi atklāta, savtīga sacelšanās. Dievbijīgas attiecības ir pakļāvīgas. Mēs atdodam savas vēlmes, kārdinājumus, laiku, ķermeni un prioritātes Kristum un upurējam sevi otra cilvēka svētumam un labumam.
Tāpēc pagaidi ar randiņiem, līdz ar prieku varēsi pilnībā pakļaut savas attiecības Dieva mīlošajai autoritātei. Pagaidi, līdz Viņš atklās cilvēku, kurš atbalstīs tevi ceļā uz svētumu un kopā ar tevi tieksies pēc Kristus līdzības. Pagaidi, līdz esi apmierināts Kristū, līdz esi brīvs no vienaudžu spiediena, līdz tevi atbalsta evaņģēlijā balstīta draudze un līdz esi apņēmies veidot uz mūšu paliekošas attiecības.
Pusaudzi, pagaidi ar randiņiem līdz brīdim, kad būšana attiecībās nesīs lielāku slavu Dievam nekā neesot tajās!
Džakele Krova (desiringGod.org)