Mīlēt patiesību, ienīst grēku
Puritāņiem ir daudz kas, ko piedāvāt mūsdienu kristiešiem. Pirmkārt, viņi veido jūsu prātu saskaņā ar Bībeli. Viņi mīlēja Bībeli, viņi dzīvoja saskaņā ar Bībeli, dziedāja Bībeli, sludināja Bībeli, lasīja Bībeli, iegaumēja Bībeli. Viņi katru dienu domāja par Bībeli. Viņu teoloģija balstījās Bībelē, un viņu sludināšana balstījās Bībelē.
To, kas ir teikts par Spērdženu, varētu teikt par visiem puritāņiem. Jūs varētu iedurt viņa vēnā jebkurā vietā, un no tās būtu izplūdušas Bībeles asinis. Tāda bija viņu domāšana – tādi viņi bija. Mums vajag vairāk šādu fokusu uz Dieva vārdu.
Otrkārt, viņi vienkārši mīlēja sludināt Kristu. Katrā svētrunā viņi it kā ienesa lukturīti teksta iekšienē un mēģināja atrast Jēzu, izvilka Viņu, uzlika priekšā kā plakātu un runāja par Viņa godību un Viņa skaistumu, līdz jūs sākāt ilgoties pēc Viņa. Viņi bija ļoti kristocentriski.
Jo vairāk tu būsi vērsts uz debesīm, jo vairāk laba tu darīsi uz zemes, tāpēc, ka tu būsi līdzīgāks Jēzum.
Treškārt, mēs varam mācīties no puritāņiem, kā pārliecināt cilvēkus par grēku. Mūsdienās mēs sastopam sludinātājus, kuri no kanceles pārliecina par grēku un pēc tam saka: “Draudze, es jau negribu jūs nosodīt.” Puritāņi gribēja pārliecināt cilvēkus par grēku. Tāpat kā Dievs to darīja, kad Viņš nāca pie Ādama, atrada viņu aiz krūma un sauca ārā. Puritāņi gribēja izsaukt grēciniekus no krūmiem, kur viņi slēpās, un likt viņiem stāvēt kailiem Dieva priekšā. Tieši to mēs vēlamies darīt, lai viņi izjustu nepieciešamību pēc Kunga Jēzus Kristus. No puritāņiem mēs daudz ko mācāmies par sludināšanu un pārliecināšanu par grēku.
Pazemīgi un labprātīgi
Ceturtkārt, no puritāņiem mēs daudz mācāmies arī par to, kā panest ciešanas. Vidējā puritāņu ģimenē bija deviņi bērni. Vidēji ģimene zaudēja četrus vai piecus no viņiem, pirms viņi sasniedza pilngadību. Viņi labi pazina ciešanas, un tās palīdzēja viņiem svēttapšanā. Viņi par to rakstīja un sludināja. Viņi zināja, ko nozīmē pārvarēt lielas dzīves grūtības.
No puritāņiem mēs arī mācāmies, kā atmaskot savu lepnumu. Viņi ienīda savu lepnumu. Viņi staigāja ar patiesu pazemību. Arī mums vajag vairāk šādas pazemības. Mums ir jācīnās pret savu lepnību un jākalpo Tam Kungam pazemīgi un vienkārši, nemeklējot sev atzinību, bet uzticīgi kalpojot Viņam ar lielu kalpa sirdi.
Par mūžību domājoši un zemes dzīvei derīgi
No puritāņiem mēs arī mācāmies, kā mīlēt cilvēkus. Laikā, kad Londonā plosījās mēris vai lielais ugunsgrēks, bieži vien tieši ne-puritāņu garīdznieki pameta pilsētu, jo baidījās inficēties ar mēri. Puritāņi riskēja ar savu dzīvību. Viņi devās iekšā guļamistabās pie saviem ļaudīm, kalpoja viņiem, palika līdz galam un bija viņiem uzticīgi.
Viņi mīlēja savus cilvēkus. Viņi mīlēja sludināšanu. Viņi mīlēja savu Dievu. Viņi mīlēja Dieva lietas. Šodien evaņģēliskajās draudzēs ir ļoti nepieciešama dedzīga, aizrautīga mīlestība pret Dievu un cilvēkiem.
Visbeidzot, puritāņi patiešām māca mūs, kā dzīvot mūžībai, visu laiku raugoties ar vienu aci uz mūžību, kā teica Ričards Baksters, bet ar otru – uz šo laiku. Jo vairāk mēs koncentrēsimies uz mūžību, jo vairāk laika gaitā mēs patiešām piedzīvosim svēttapšanu.
Visa šī doma, ka “viņš tik daudz domā par debesīm, ka no viņa nav nekāda labuma uz zemes” būtu likusi puritāņiem apgriezties kapā. Jo vairāk tu būsi vērsts uz debesīm, jo vairāk laba tu darīsi uz zemes. Jo vairāk tu līdzināsies Jēzum, jo vairāk tu mīlēsi cilvēkus, jo vairāk tu būsi evaņģēlists, jo vairāk tu izplatīsi evaņģēliju, jo vairāk tu atstāsi savu ceļu, lai dzīvotu pilnīgi un vienīgi savam dārgajam Pestītājam.
Džoels R. Bīkijs (crossway.org)
Džoels R. Bīkijs (PhD, Vestminsteras Teoloģiskais seminārs) ir sarakstījis vairāk nekā simts grāmatu. Viņš ir kanclers un sistemātiskās teoloģijas un homilētikas profesors Puritāņu Reformētajā Teoloģiskajā seminārā; mācītājs Mantojuma Reformētajā draudzē Grandrapidā, Mičiganā, ASV; redaktors “Banner of Sovereign Grace Truth”; valdes priekšsēdētājs “Reformation Heritage Books” izdevniecībā; “Inheritance publishers” prezidents; un viceprezidents Holandiešu Reformētajā tulkojumu biedrībā.
This article was translated by permission from the original English article published by Crossway.
Raksta oriģināls: https://www.crossway.org/articles/7-things-we-can-learn-from-the-puritans/