Apzināties, ka visos patiesi ticīgajos grēka klātbūtne šajā dzīvē turpinās, ir reizē gan atvieglojoši, gan sāpīgi. Apustulis Pāvils saka: “Nevis, ka es to jau būtu saņēmis vai jau būtu pilnīgs, bet es dzenos, lai to satvertu, tāpat kā arī mani satvēris Kristus Jēzus.” (filipiešiem 3:12). Citā vietā viņš saka: “Bet savos locekļos es manu citu bauslību, kas karo ar mana prāta bauslību un padara mani par grēka bauslības gūstekni, kas ir manos locekļos.” (romiešiem 7:23). Un Jēzus mācīja mums katru dienu lūgt: “Piedod mums mūsu parādus” (Mateja evaņģēlijs 6:12).
Tas nenozīmē, ka mums vajadzētu samierināties ar grēku. Tas nozīmē, ka mums ar to ir jācīnās katru dienu. Mums ir pavēlēts nemitīgi nogalināt grēku, kas paliek mūsu dzīvē: “Ja jūs pēc miesas dzīvojat, tad jums jāmirst. Bet, ja jūs Gara spēkā darāt galu miesas darbībai, tad jūs dzīvosit… Tādēļ nonāvējiet sevī to, kas pieder zemei” (romiešiem 8:13; kolosiešiem 3:5). Šī nav tikai izvēles iespēja. Tā ir dzīvības un nāves cīņa: vai nu grēks mirst, vai mēs mirstam. Ne jau tādēļ, ka mēs kādreiz zemes dzīvē kļūtu pilnīgi, bet – mums ir jāturpina uzveikt grēkus, jo tie mums uzbrūk dienu no dienas. Mēs neļaujam grēkam iemājot, bet cīnāmies ar to un to nogalinām.
Cīnīties pret grēku nav izvēles jautājums. Tā ir nāvējoša cīņa: vai nu grēks mirst, vai mēs mirstam. Mēs atsakāmies samierināties ar grēku.
Kā nogalināt grēku? Lūk, 13 soļi šajā cīņā:
- “Tie, kas Kristum pieder, ir savu miesu krustā situši līdz ar kaislībām un iekārošanām.” (romiešiem 6:6; kolosiešiem 3:3; galatiešiem 5:24). “Ja mēs Viņam esam kļuvuši līdzīgi nāvē, mēs būsim tādi arī augšāmcelšanā.” (romiešiem 6:5; 2. korintiešiem 5:14). Tas nozīmē 3 lietas: (a) mūsu “vecajam cilvēkam” ir pieteikts nāvējošs trieciens; (b) vecajam “es” vairs neizdosies dominēt; un (c) ir skaidrs “vecā cilvēka” galīgais iznīcināšanas spriedums.
- Apzināti uzskati veco cilvēku par mirušu – tici Svēto Rakstu patiesībai par vecā cilvēka nāvi Kristū un centies dzīvot šajā brīvībā (romiešiem 6:11)! Realitātes izdzīvošana, kurā tu esi, ir pierādījums tam, kas tu esi. Skaidra ilustrācija tam, kā kļūt par to, kas tu esi, ir atrodama 1. vēstulē korintiešiem 5:7: “Izmēziet veco raugu, lai esat jauna mīkla! Jūs taču esat neraudzēti.” Tas izklausās dīvaini, bet pestīšana ir dīvaina un brīnišķīga lieta: attīri veco grēka raugu, jo tas jau patiešām ir attīrīts. Ja tu mēģināsi vadīties tikai pēc loģikas un teiksi – “Man nav jācīnās ar grēku, jo tas jau ir attīrīts,” tad tu tikai pierādīsi, ka neesi starp tiem, kas ir attīrīti.
- Attīsti antipātijas pret grēku! Tu nenogalini draugus (atsauce uz romiešiem 8:13). Tu nogalini ienaidniekus. Pārdomā, kā grēks nogalināja Tavu labāko Draugu (Jēzu), kā tas apkauno Debesu Tēvu un tiecas tevi iznīcināt uz visiem laikiem. Attīsti lielāku ienaidu pret grēku!
- Sacelies pret grēka apvērsumu! Atsakies no tā viltībām un manipulācijām. “Tāpēc lai grēks nevalda jūsu mirstīgajā miesā! Neklausait vairs viņas iekārēm!” (romiešiem 6:12). Visi kārdinājumi grēkot labākajā gadījumā ir puspatiesības un pusmeli. Pāvils to augļus (burtiski) sauc par “viltus kārībām” (efeziešiem 4:22).
- Pasludini radikālu uzticību otrai pusei – Dievam – un apzināti nodod visu savu prātu, sirdi un ķermeni Viņa rīcībā taisnības un šķīstības labā. “Nenododiet arī savus locekļus par netaisnības ieročiem grēkam, bet nododiet sevi pašus Dievam kā tādi, kas no mirušiem kļuvuši dzīvi, un savus locekļus par taisnības ieročiem Dievam.” (romiešiem 6:13).
- Nekal tādus plānus, kas atver durvis grēka ienākšanai! “Nelutiniet miesu, lai nekristu kārībās” (romiešiem 13:14). Necenties pierādīt savu šķīstību pornogrāfijas veikalā vai savu apņemšanos ievērot vienkāršību aristokrātiskā tirdzniecības centrā.
- Zini sava laikmeta garu un atsakies tam pielāgoties! “Un netopiet šai pasaulei līdzīgi, bet pārvērtieties, atjaunodamies savā garā, lai pareizi saprastu, kas ir Dieva griba” (romiešiem 12:2). Kā teicis D.L. Mūdijs: “Kuģis pieder pasaules ūdeņiem, bet, ja ūdens ieplūst kuģī, tas nogrimst.”
- Attīsti prāta ieradumus, kas pastāvīgi atjauno prāta koncentrēšanos uz Dievu (romiešiem 12:2; 2. korintiešiem 4:16). Ik dienas pievērs uzmanību “Gara lietām” (romiešiem 8:5), “lietām, kas ir augšā” (kolosiešiem 3:2). Ļauj savam prātam apstāties pie visa, kas patiess, svēts, taisns, šķīsts, patīkams, kam laba slava, kas ir tikumīgs un cildināms (filipiešiem 4:8).
- Atzīsti neveiksmi un katru dienu izsūdzi visus zināmos grēkus (1. Jāņa vēstule 1:9). Lūdz Dievam piedošanu (Mateja evaņģēlijs 6:12)!
- Lūdz Gara palīdzību un spēku visās šajās lietās. “Gara spēkā darāt galu miesas darbībai” (romiešiem 8:13). Viss, kas mūsos ir labs, ir “Gara auglis” (galatiešiem 5:22). Viņš liek mums rīkoties tā, kā mums vajadzētu (Ecehiēla 36:27; Jesajas 26:12).
- Esi daļa no lielākas un mazākas sadraudzības, kur tu bieži tiktu mudināts sargāties no grēka viltības (Ebrejiem 3:13). Izturība ticībā ir draudzes projekts. Mums nav pamata domāt, ka mēs nokļūsim debesīs, ja mēs ignorēsim savstarpēju iedrošināšanu un brīdināšanu.
- Cīnies ar saviem grēcīgajiem impulsiem ar visiem spēkiem, kā bokseris cīnās ar pretinieku un kā maratona skrējējs cīnās ar nogurumu (1. Korintiešiem 9:27; 2. Timotejam 4:7).
- Sargies no “bauslības darbiem” (Galatiešiem 3:2, 5), bet lai visa tava cīņa ir “ticības darbs” (2. Tesaloniķiešiem 1:11). Tas ir, lai Tava cīņa pret grēku izriet no Tavas paļāvības uz visu to augstāko prieku, ko Dievs Tev apsolījis Kristū.
Džons Paipers (desiringGod.org)